MODEL HOBBY BOAT BATTLE

Začněme od začátku. Myšlenka těchto závodů vznikla v USA, zemi neomezených možností. Těžko říct, zda nejdřív vznikl projekt lodičky a následně projekt soutěží, nebo naopak, či „to šlo ruku v ruce.“ Pravdou ale je, že jsou tyto závody v Americe populární. Celkem krkolomný název je hlavně výstižný. Moat Boat znamená „příkopová loď“ a Paddle Battle lze přeložit jako „pádlová bitva“. Proč příkopová? Protože lodičky jezdí v jakémsi příkopu, který udržuje směr jízdy. Lodičky jsou konstrukčně velice jednoduché a nejsou dálkově řízené. Přímý směr plavby je proto celkem složitý. V USA mají plavební dráhu (příkop) 12 palců širokou (30 cm) a 12 stop dlouhou (365 cm). Souboj je o tom, kdo vzdálenost dříve přejede. Svým způsobem by se toto klání dalo přirovnat modelům letadel na pohon gumovým svazkem.

 

MODEL HOBBY BOAT BATTLE

Ve spolupráci s Tomášem Ciniburkem, členem předsednictva KLeM ČR, vášnivým modelářem a také nadšencem do 3D tisku, připravil pořadatel veletrhu pro letošní rok souboje lodí s názvem Model Hobby Boat Battle (MHBB). A to hned s „puncem“ oficiální podpory tvůrců z USA, oslovených právě Tomášem Ciniburkem, kteří byli nadšeni snahou uspořádat soutěž v ČR. Volba samozřejmě padla na veletrh Model Hobby, kde bude tradičně velký bazén pro modely lodí a také velká kumulace modelářů a „3D tiskařů“. Souboj se pojede v bazénu na vzdálenost 365 cm, jako v USA, a na čas. Loď ale bude muset zvládnout podmínky „širého bazénu“, což bude pořádná výzva hlavně pro konstruktéry.

Soutěž bude probíhat každý den, tedy od čtvrtka do neděle. Z každého dne pak postoupí prvních 5 soutěžících, aby se mohli zúčastnit velkého finále v neděli 22. 10. 2017. A finále bude určitě stát za to, vždyť hlavní cenou, kterou věnovala firma Prusa Research, bude stavebnice tiskárny Prusa i3 MK2S za 18 990 Kč! Tato tiskárna, na které mimochodem tiskneme i v redakci, je poslední 4 kvartály celosvětově nejlépe hodnocenou 3D tiskárnou. Účastníci se samozřejmě mohou těšit na další zajímavé ceny, a to nejen ve finále, ale také každý soutěžní den.

 

PRAVIDLA SOUTĚŽE

Každá soutěž má mít svá pravidla. A i MHBB je má. Pravidla jsou inspirována těmi originálními a lehce upravená. Zde jsou:

– Jde hlavně o zábavu, jakékoli nesportovní chování může mít za následek vyloučení.

– Lodě a závodníci nesmí poškodit bazén.

– Loď musí být na startu volně vypuštěna. Postrkování nebo jiný kontakt závodníka s lodí během závodu není povolen.

– Rozhodčí může vyhlásit přípravný čas 2 minut pro závodníka. Do té doby musí závodník odstartovat.

– Všechna rozhodnutí rozhodčích jsou konečná.

– Všichni závodníci mladší 18 let musí mít písemné svolení, nebo být doprovázeni zákonným zástupcem.

 

MODELY LODÍ

Soutěže se může zúčastnit každý, kdo si přinese vlastní loď. Startovné není, stačí přijít na veletrh Model Hobby, vyhledat bazén (hala 4 výstaviště PVA EXPO PRAHA), zapsat se a závodit. Můžete si vytisknout loď z projektů, které jsou již nyní dostupné na Thingiverse.com, nebo si vytvořit vlastní model.

Parametry pro modely:

– Maximální délka lodi je 200 mm a maximální šířka 150 mm. Délka a šířka vaší lodi bude ověřena.

– Loď musí být poháněna pouze pružnou silou (např. gumové pásky nebo smyčky, chirurgické trubky, latexové pásy, vytištěné pružiny atd.). Žádné elektrické motory, žádné rakety ani stlačené plyny.

– Pohonná guma je zcela libovolná, dostupná v maloobchodní síti v ČR.

– Loď musí být minimálně z 80 % vytištěna na 3D tiskárně. Koleso, vrtule, turbína nebo šroub musí být 100 % z 3D tiskárny. Procento se počítá hmotnostně, z celkové startovní hmotnosti lodě.

– Loď musí být poháněna 3D vytištěným kolesem, vrtulí, turbínou nebo šroubem. Žádné praky, katapulty nebo jiný „vystřelovací“ princip pohonu.

– Loď by měla být navržena tak, aby mohla plavat v prostředí bez stěn bazénu.

– Loď musí být bezpečná.

 

Měření a vážení: na místě bude krabice s vnitřním rozměrem 200×150 mm, loď musí dopadnout na dno krabice s vodorovnou vodoryskou (přiměřeně).

Pokud na modelu je něco nevytištěného, tak to prosím mějte sebou v náhradní variantě, ať nemusíte loď případně rozdělávat. Pokud budete lepit, tak lepidlo se bude počítat jako 0,5 % z hmotnosti. Nezapomeňte, že se pohonná guma počítá do nevytištěné hmotnosti (tedy pokud si nevytisknete i pružinu).

 

ORGANIZACE

Je to první závod, tak zde bude několik „předpokládáme“. Předpokládáme, že se pojede od okraje bazénu k mirelonové izolaci ukotvené ve vzdálenosti 365 cm. Start bude stylem „tři, dva, jedna, start“ a spustí se stopky. Dotykem s izolací se stopky zastaví. Předčasný start bude ohodnocen 60 s. Předpokládáme více stopek. Za dráhu modelu je zodpovědný soutěžící. Tedy pokud najede loď na vlnu a loď se odchýlí, tak je to prostě smůla. Pokud bude při prvních testovacích jízdách problém, vytvoříme operativně „příkopy“ široké 30 cm.

Pět nejlepších z každého dne 19. – 22. 10. 2017 (mimo neděle poslední jízda v 18:00, v neděli 12:00) postoupí tedy do závodu v neděli od 13:00. Ve vyhrazených časech kvalifikace na superfinále se bude jezdit stylem fronta. Počítá se nejlepší dosažený čas. V nedělním superfinále bude mít každý z 20 postupujících možnost jet tři jízdy na čas. Pořadí dosažené do 14:00 je konečné.

 

CENY

Hlavní cenou, jak již bylo zmíněno, bude stavebnice 3D tiskárny Prusa i3 MK2S. Ta je určena pro absolutního vítěze nedělního superfinále. Kromě toho se mohou soutěžící těšit na věcné ceny každý kvalifikační den, a to pro první tři místa. Budou to filamenty, dálkově ovládané modely a jiné potěšující drobnosti.

 

Časy jsou předběžné a budou upřesněny na výstavě. Stejně tak ceny pro vítěze. Detaily průběhu budou operativně dostupné na modelářském fóru RCMania.cz http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=146&t=81774